Tags

, , , ,

Day 23/60
I am feeling great!  I have lots of energy and I sleep very well.  I have lost 9 lbs.  I am feeling slimmer and more comfortable in my clothes.  I have slipped into a comfortable schedule and love all the juices I am making.

I wanted to mention and throw out here about grade b or seconds produce.  They are a great alternative to the more expensive “perfect” fruit you see in the store.  I order grade b or seconds to save money.  If you are juicing, what difference does it make what the apple looks like?  However, a word of caution.  Most often seconds will take more time to “clean up.”  The pictures below give you an idea of what I am talking about.

I bought 20lbs of #2 apples for $12. I have to cut away the “bad parts” but totally worth the $12 in my opinion. Some will not want to take the time to cut the apples and clean them up. This is all personal preference. I also buy 2nd grade carrots. You really can’t go wrong with carrots, at all. No clean-up.

Advertisements